Co je to virus, červ a trojský kůň?

Obrázky virů, červů a trojských koní

Viry, červi a trojské koně jsou nebezpečné programy, které mohou způsobit poškození vašeho počítače a informací v něm obsažených. Mohou také zpomalit Internet a dokonce se šířit z vašeho počítače do počítačů vašich přátel, rodiny, spolupracovníků i jiných uživatelů webu. Dobrou zprávou je, že s trochou prevence a zdravého rozumu se s menší pravděpodobností stanete obětí těchto hrozeb.

Co je virus?
Obrázek viruVirus je počítačový kód, který připojí sám sebe k programu nebo souboru a může se šířit mezi počítači. Při tomto šíření napadá počítače. Viry mohou poškodit váš software, hardware i soubory.

Virus (n.) Kód zapsaný s výslovným záměrem šířit sám sebe. Virus připojí sám sebe k hostitelskému programu a poté se pokusí šířit z počítače do počítače. Může poškodit hardware, software nebo informace.

Stejně jako závažnost lidských virů má rozsah od viru Ebola až k 24hodinové chřipce, závažnost počítačových virů se pohybuje v rozmezí od lehce nepříjemných až po naprosto destruktivní. Dobrou zprávou je, že skutečný virus se nebude rozšiřovat bez zásahu člověka. Někdo musí nastavit sdílení souboru nebo poslat e-mail, aby se virus rozšířil.

Co je červ?
Obrázek červaČerv je stejně jako virus formován tak, aby kopíroval sám sebe z jednoho počítače do jiného, ale činí tak automaticky. Nejprve převezme kontrolu nad funkcemi v počítači, které mohou přenášet soubory nebo informace. Jakmile se červ ocitne v systému, může se přenášet samostatně. Vysokým nebezpečím červů je jejich schopnost replikace ve velkých objemech. Červ může například rozesílat kopie sebe sama všem členům vašeho e-mailového adresáře, jejichž počítače poté provedou to stejné, což způsobí domino efekt nebo rozsáhlý síťový přenos, který může zpomalit pracovní sítě i Internet jako celek. Pokud se noví červi uvolní, velmi rychle se šíří. Zahlcují sítě a mohou způsobit, že vám (i komukoli jinému) bude dlouho trvat zobrazování webových stránek na Internetu.

Červ (n.) Podtřída viru. Červ se obvykle šíří bez účasti uživatele, přičemž distribuuje své úplné kopie (případně pozměněné) v rámci sítí. Může spotřebovávat paměť nebo šířku pásma sítě, což může vést ke zhroucení počítače.

Vzhledem k tomu, že se červi nemusejí šířit prostřednictvím hostitelského programu nebo souboru, mohou také proniknout do vašeho systému a umožnit převzetí vzdálené kontroly nad vaším počítačem jinému uživateli. Nedávnými příklady červů jsou Sasser a Blaster (US).

Co je trojský kůň?
Obrázek trojského koněStejně jako byl mytologický Trojský kůň zdánlivým darem, z něhož později vyskočili řečtí vojáci, kteří se zmocnili Tróji, jsou dnešní trojští koně počítačové programy, které se jeví jako užitečný software, ale místo toho naruší vaše zabezpečení a napáchají spousty škod. Nedávno objevený trojský kůň nesl podobu e-mailu, který obsahoval přílohy vydávající se za aktualizace zabezpečení společnosti Microsoft, ale později se ukázalo, že jsou to viry, které se pokusily deaktivovat antivirový software a software brány firewall.

Trojský kůň je počítačový program, který se jeví jako užitečný, ale ve skutečnosti působí škody.

Trojští koně se šíří tím, že jsou uživatelé zlákáni k otevření programu, protože si myslí, že pochází z legitimního zdroje. Za účelem lepší ochrany uživatelů společnost Microsoft často rozesílá bulletiny zabezpečení v e-mailech, které však nikdy neobsahují přílohy. Před rozesláním e-mailů zákazníkům také zveřejňujeme všechny výstrahy zabezpečení na webu Zabezpečení.

Trojský kůň může být rovněž součástí softwaru, který stáhnete zdarma. Nikdy nestahujte software ze zdroje, jemuž nedůvěřujete. Vždy stahujte aktualizace a opravy společnosti Microsoft z webu Microsoft Windows Update nebo Microsoft Office Update.

Jak se červi a jiné viry šíří?
Ve skutečnosti se žádný virus a téměř žádný červ nemůže rozšířit, pokud neotevřete a nespustíte infikovaný program.

Většina nejnebezpečnějších virů se primárně šířila v přílohách e-mailů, to znamená v souborech posílaných s e-mailovými zprávami. Přílohu zprávy rozpoznáte tak, že v e-mailu uvidíte ikonu kancelářské svorky a název souboru s přílohou. Každodenně vám mohou být zasílány e-maily s fotografiemi, dopisy napsanými v aplikaci Microsoft Word i tabulky aplikace Excel. Virus se spustí při otevření přílohy infikovaného souboru (příloha se zpravidla otevírá poklepáním na ikonu přílohy).

Tip: Nikdy neotevírejte e-mail, pokud obsahuje přílohu, kterou neočekáváte, a neznáte přesný obsah přiloženého souboru.

Pokud obdržíte e-mail s přílohou od někoho, koho neznáte, ihned jej smažte. Někdy bohužel není bezpečné otevírat přílohy ani od osob, které znáte. Viry a červi mají možnost zmocnit se informací mimo e-mailové aplikace a rozesílat se všem osobám uvedeným v adresáři. Pokud vám tedy přijde od někoho e-mail se zprávou, které nerozumíte nebo souborem, který jste neočekávali, vždy tuto osobu kontaktujte a ověřte si obsah přílohy předtím, než ji otevřete.

Jiné viry se mohou šířit prostřednictvím programů, které stáhnete z Internetu nebo ze zavirovaných disků či disket, které si vypůjčíte od kamarádů nebo dokonce zakoupíte v obchodě. Toto jsou méně obvyklé způsoby získání viru. Většina uživatelů si stáhne viry při otevření a spuštění neznámých příloh e-mailů.

Jak určím, zda se jedná o červa nebo jiný virus?
Při otevření a spuštění infikovaného programu nemusíte vědět, že jste stáhli virus. Počítač se může zpomalit nebo zhroutit a restartovat každých pár minut. Někdy virus napadne soubory, které jsou nezbytné ke spuštění počítače. V takovém případě můžete stisknout tlačítko napájení a zjistit, že je obrazovka prázdná.

Všechny tyto příznaky jsou společnými znaky toho, že počítač je napaden virem – i když mohou být způsobeny také problémy s hardwarem nebo softwarem, které nemají s virem co dělat.

Všímejte si zpráv sdělujících, že jste odeslali přílohu obsahující virus. Může to znamenat, že virus uvedl vaši adresu jako adresu odesílatele e-mailu s virem. Nemusí to však nutně znamenat, že máte v počítači virus. Některé viry mají schopnost falšovat e-mailové adresy.

Pokud nemáte v počítači nainstalován aktuální antivirový program, neexistuje jistota, že přítomnost viru zjistíte.

Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>